Yrittäjäksi Liperiin pääkuva

Yrittäjäksi Liperiin

Yrittäjäksi Liperiin

Tervetuloa yrittäjäksi Liperiin!

Yrittäjäksi Liperiin sisältö

 

Liperin kunta tarjoaa erinomaisen ympäristön yritystoiminnalle. Maaseutumaisessa kunnassamme on monipuolista yritystoimintaa, ja vaikka asukasluku on noin 12 000, yrityksiä löytyy runsaasti – lähes 800 kappaletta.

Yrittäjyydellä ja itsenäisen tekemisen hengellä on Liperissä pitkät juuret. Kunnassa on hyvät edellytykset monipuoliselle yritystoiminnalle.

Liperissä liikennettä palvelevat valtatiet 9 ja 23, rautatie, Joensuun lentoasema sekä vesistöyhteydet Saimaalle ja Saimaalta Suomenlahdelle. Kunnassa on myös runsaasti tontteja ja liiketiloja yritystoiminnalle, esimerkiksi Ylämyllyn alueen yritystontit sijaitsevat vain 12 kilometrin päässä Joensuusta. Myös Liperin kirkonkylän ja Viinijärven tontit sekä toimitilat ovat alle puolen tunnin matkan päässä maakunnan keskuksesta.

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Pellervo Hämäläinen Liperin kunnanjohtajaksi

Pellervo Hämäläinen Liperin kunnanjohtajaksi

Liperin kunnanjohtajaksi on valittu valtiotieteiden lisensiaatti Pellervo Hämäläinen.

Valtuusto äänesti kunnanjohtajan valinnasta kokouksessaan maanantaina 7.10.2024. Suljetun lippuäänestyksen tulos oli 35–0. Kunnanjohtajahaun viimeiseen vaiheeseen etenivät valtiotieteiden lisensiaatti Pellervo Hämäläinen, 43, ja hallintotieteiden maisteri Pasi Marjakangas, 58.

Uusi kunnanjohtaja aloittaa virassaan 1.1.2025. Hannele Mikkanen on vuosilomalla vuoden 2024 loppuun, ja tuona aikana kunnanjohtajan viransijaisena on talousjohtaja Pellervo Hämäläinen.

liperi logo

Lisätietoja

Sivu arviointi ja palaute