Liperin kunta on mainio paikka yritystoiminnalle. Maaseutumaisessa kunnassamme on monipuolista yritystoimintaa ja 12000:n asukkaan kunnaksi iso määrä yrityksiä – liki 800.
Yrittäjyydellä on Liperin leipäpitäjässä pitkät juuret.
Paikkakunnan korkeatasoisesta osaamisesta kertovat useat yritykset, joiden tuotteet leviävät jopa maailmanlaajuisesti.
Liperin kymmenen suurinta yritystä liikevaihdolla mitattuna ovat:
Mantsinen Group Ltd Oy
Rakennustoimisto Eero Reijonen Oy
KKR Steel Oy
Närhi Oy Joensuu
Puupietari Oy
Liperin Höyläämö Oy
Karelian Lihajaloste
Kuljetusliike HKK-Kuljetus Oy
Rakennusliike Savo-Karjalan Eristys ja Saneeraus Oy
Kaptas Oy
Liikennettä palvelevat valtatiet 9 ja 23, rautatie, Liperissä sijaitseva Joensuun lentoasema sekä vesistöyhteydet Saimaalle ja Saimaalta Suomenlahdelle. Meiltä on hyvät yhteydet myös Venäjälle – Pietari on hieman lähempänä kuin Helsinki.
Joensuun seutuun kuuluvien kuntien kesken tavoitteemme on kehittää ja kehittyä yhdessä. Liperin kunnassa teemme tiivistä yhteistyötä esimerkiksi Joensuun ja Kontiolahden kanssa.
Kunnassamme on runsaasti tontteja ja liiketiloja yritystoiminnalle. Esimerkiksi Ylämyllyn alueen yritystoiminnalle valmiit tontit sijaitsevat vain 12 kilometrin päässä Joensuusta. Kirkonkylän ja Viinijärvenkin tontit ja tilat ovat alle puolen tunnin matkan päässä maakunnan keskuksesta.